Dobrý den, z důvodu velkého vytížení skladu objednávky odesíláme do 3-4 pracovních dnů. Děkujeme za pochopení

Materiály, ze kterých vyrábíme

Po správném nastavení strojů je nejdůležitější položkou použitý materiál. Ono totiž né každý materiál pletacím strojům „chutná“ a také né s každým materiálem vytvoříme ponožku dle Vašich představ.

Bylo tak pro nás obtížné zpočátku nalézt dodavatele materiálu, který by měl potřebnou skladovou zásobu standardních materiálu, ale uměl také nabídnout exkluzivní materiály a barevné provedení. Nicméně se povedlo a naše rodinná společnost spolupracuje již řadu let s dodavatelem přízí, společnosti Elastex. Díky ní jsme schopni velice pružně reagovat na barevné požadavky zákazníků zejména v oblasti bavlny, bambusové viskózy, funkčních a reflexních přízí.

Exkluzivnější materiály jako je například mercerovaná bavlna, merino vlna, CoolMax, Drytex, apod. dovážíme napřímo od výrobců z Německa, Španělska a Turecka.

Veškeré použité materiály splňují minimálně standard OEKO-TEX100 o zdravotní nezávadnosti.

e_IMG_0093

A jaké materiály používáme?

Bavlna

Nejpoužívanější z přízí je jednoznačně bavlna. Jedná se o přírodní materiál, a ponožky z bavlny se těší velké oblibě u zákazníků.

Bavlna se získává pěstováním keře (stromu) bavlníku. Ručně, nebo strojově se sklízí tobolky (plody) bavlníku, které obsahují čisté bavlněné vlákno. Po sklizni se bavlněné vlákno z tobolek sváže do balíku a ty putují na testování kvality. Po schválení kvality je bavlna dále spřádána do vláken o požadované hrubosti, resp. tloušťce. V poslední době se bavlna zpracovává přímo v pěstírnách. Nejkvalitnější a nejdražší bavlna se pěstuje v USA. Egyptě, Peru, Indii a Turecku.

Vlastnosti bavlny se dají upravit dalšími procesy.

 

Česaná bavlna, neboli 100% bavlna

Nejčastější formou úpravy bavlny je její „česání“, kdy se z vláken bavlny odstraní drobné a krátké vlákna, které omezují její pevnost a stejnoměrnost. K česání bavlny se využívají speciální stroje s válci, které jsou opatřeny drobnými jehličkami. Díky tomuto procesu poté nejsou Vaše chodidla po celodenním nošení ponožek „chlupaté“. Česaná bavlna je pevnější, jemnější a není tak „chlupatá“.

e_bam

Mercerovaná bavlna

Neboli nejodolnější bavlněné vlákno. Způsob mercerace bavlny byl vyvinut v 19. století v Anglii. Chemickým procesem, kdy na vlákno bavlny působí hydroxid sodný, dochází k nabobtání – díky tomu dojde ke změně průřezu vlákna na kruhový, ale dojde také ke zkrácení vlákna o 25%. Příze z mercerované bavlny je pevnější, jemnější, barvy jsou stálejší a lesk je velice podobný hedvábí.

 

Recyklovaná EKO neboli směsová bavlna

U našich produktů se snažíme používat ekologické materiály a jedním z nich je právě recyklovaná bavlna. Můžete si tak zakoupit ponožky, které v minulosti byly například tričkem, což je super! Původní tkanina se nejdřív rozmělní na co nejmenší části vlákna. Následně se ve speciálním stroji upravuje česáním a přidáním dalších přízí (nejčastěji umělé vlákna jako je polyester). Díky této příměsi získá stálejší tvar a požadovanou odolnost, resp. pevnost. Směsová bavlna není tak příjemný na omak jako česaná bavlna, ale je odolnější na oděr.

e_IMG_0619

Merino vlna

Získává se z plemene ovce merino domácí, které je ceněné pro svou jemnou vlnu. Merinové ovce jsou zbarveny bílé, béžově, nebo světle šedě. Merino pochází pravděpodobně ze severní Afriky, odkud se rozšířila do celého světa, stejně tak jako plemeno Merino ovcí. V dnešní době se chovají především v Austrálii a na Novém Zélandu. Název Merino se někdy odvozuje ze španělského ovejas merinos („putující ovce“), neboť s nimi pastevci po celý rok putovali z pastviny na pastvinu a urazili tak mnoho kilometrů. Jedna Merino ovce vyprodukuje průměrně 2 – 4 kilogramy vlny ročně, někteří jedinci zvládnou až 10 kilogramů.

Základním znakem Merino vlny je její hřejivost, respektive schopnost zachytávat teplo. To je dáno díky struktuře vlněného vlákna, které obsahuje velké množství výstupků a „kapes“, ve kterých se zachytává teplo, jenž produkuje nositel. Vytváří tak pocit tepla, který známe z klasických vlněných výrobků. Absorbuje vlhkost v míře až 30% svého objemu. Vlhkost se ve vlně snadno zahřeje a odpaří, nedochází tak k nepříjemnému, chladivému pocitu při pocení. Merino vlna je antibakteriální, což je dáno nepravidelnou strukturou vlákna. Bakterie na vlněném vlákně jsou zpomaleny a nemají dostatek živin z potu k množení. Oblečení z Merino vlny tak nezapáchá ani po dlouhodobějším nošení.

Z merino vlny jsou ty nejlepší THERMO ponožky.

 

Elastan, lycra

Obsahuje jej téměř každá ponožka, dodává ponožkám požadovanou pružnost a odolnost. Jedná se o syntetické polyuretanové vlákno.

Vlákna elastanu jsou schopná bez porušení se protáhnou až na 7násobek své původní délky. Po uvolnění působící síly se vrací zpět na svou původní délku. Pružnost elastanu umožňuje výborné přilnutí ponožek k noze, aniž by bránily pohybu chodidla. Zároveň však přidáním malého množství elastanu nezměníme vlastnosti základního materiálu (u našich ponožek se snažíme množství elastanu držet pod 8%).

e_IMG_0567

Polyamid

Polyamidová vlákno (PA) je velmi pružné, trvanlivé, syntetické vlákno s nejvyšší odolností vůči tahu, trhání a oděru. Specifický je svou nízkou váhou, snadnou údržbou a také odolnosti vůči chemickým činidlům. Známé pod obchodním názvem Nylon a Perlon. Výchozím materiálem pro všechny druhy je ropa, ze které vznikají chemickým procesem. Polyamidové vlákno vynalezl Američan Carothers v roce 1928, komerční výroba byla zahájena v roce 1938. V roce 2014 dosáhla celosvětová výroba cca 3,7 milionu tun. V České republice byla zaznamenána v roce 1989 výroba 700 tun, z pozdější doby u nás není žádný výrobce polyamidových vláken známý. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Každé vyprání zvyšuje trvanlivost tkanin z polyamidu. U ponožek se přidává hlavně pro zvýšení pevnosti zatěžovaných míst paty a špičky, ale i do celých ponožek. Přecitlivost lidské kůže při nošení výrobků z polyamidu není způsoben vlastnostmi vlákna, ale barvivy a zbytky pracích prostředků apod.

 

 COOLMAX

CoolMax® je syntetické vlákno. Jedná se o speciální modifikované značkové polyesterové vlákno, které se vyrábí pod ochrannou značkou. Je to moderní technologií vyrobené polyesterové vlákno, udržující nohu stále v suchu. Toto speciálně modifikované čtyřkomorové polyesterové vlákno je charakteristické svým tvarovaným průřezem. Konstrukce vlákna zvětšuje jeho povrch, což umožňuje velmi dobrou regulaci a odvod par od povrchu těla a tím udržuje optimální teplotu nohy při různých klimatických a zátěžových podmínkách. Vlákno má zároveň velmi nízkou nasákavost a usychá rychleji než jiná vlákna. Úplet vytvořený z vláken CoolMax® je velmi lehký, jemný a prodyšný. Materiál je odolný proti plísním a pachům a je nenáročný na údržbu. Toto vlákno se uplatňuje hlavně u oblečení a ponožek pro horskou turistiku, horolezectví a podobné zátěžové sporty.

e_IMG_0591

Polyester

Polyesterová vlákna (PES) jsou syntetické výrobky, u kterých je základní surovinou ropa, ze které chemickou úpravou vzniká polyester. Polyesterová vlákna mají velkou odolnost proti světlu, povětrnosti a mikroorganismům. Oděvy z polyesteru málo navlhají a rychle schnou. Vzhled a omak polyesteru je trochu podobný přírodnímu hedvábí. Dutá polyesterová vlákna nahrazují vlákna z peří, a výrobky z něj se dají prát. Nejjemnější polyesterové vlákno (mikrovlákno) se vyrábí se čtvrtinou tloušťky běžné bavlny. Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí. Polyester se často mísí s vlákny přírodními. Je odolný vůči světlu, povětrnostním podmínkám a mikroorganizmům. Snižuje žmolkovitost.

 

Polypropylén

Polypropylén (POP) je nejlehčí ze všech textilních vláken (0,91 g/cm3), vlákno je odolné proti chemikáliím, má velmi dobrou pevnost v oděru, minimální navlhavost, nízký sklon k nabíjení statickou elektřinou a ke žmolkování. V omaku se POP vlákna neliší od ovčí vlny. S výrobou POP vláken se začalo v polovině minulého století v Itálii. Polypropylén je částečně krystalický plast, který se získává za pomoci katalyzátorů polymerizací propenu. Má nejlepší vlastnosti potřebné pro výrobu funkčních ponožek: je pevný, nejlehčí, a také nejteplejší a nejpružnější ze syntetických vláken. Nevyvolává alergické reakce, má velkou odolnost proti oděru (2,5x vyšší než bavlna), vyšší odolnost mají pouze polyamidová vlákna, téměř nepřijímá vodu - má 10x menší nasákavost než polyester - ale vodu dobře odvádí. Je k lidskému tělu z umělých vláken nejlaskavější, vždyť se z něj vyrábějí i cévní náhrady. Samotné vlákno, protože je kulaté, vlhkost netransportuje. Při spředení několika vláken do příze se mezi jednotlivými vlákny vytvoří kapilární prostory, kudy pak odchází vlhkost. Asi 20 % polypropylenu se produkuje jako textilní vlákno.

Certifikace QZ Česká kvalita Český výrobek