Dobrý den, z důvodu velkého vytížení skladu objednávky odesíláme do 3-4 pracovních dnů. Děkujeme za pochopení

Trpíte zápachem nohou? 7 tipů jak s ním zatočit

Léto je konečně za dveřmi a spolu s ním také teplé letní počasí. Vysoké teploty však způsobují zvýšené pocení, které nás může dostat do mnoha nepříjemných situací. Noční můrou se tak může stát nejen cesta přeplněným MHD, ale také sundání vlastních bot. Jak se vyhnout zápachu nohou a co ho vlastně způsobuje?

Proč ten zápach?

Bromodóza, laicky řečeno zápach nohou, je běžnou potíží, která může potkat kohokoliv nezávisle na teplotě či ročním období. Způsobuje ji nahromaděný pot, který je spolu s teplem uvnitř boty ideálním prostředím pro množení bakterií. Tyto bakterie poté při jeho rozkládání produkují plyny způsobující typický sýrový zápach.

relax-1903067_1920

Jak s ním bojovat

Klíč k eliminování zápachu tkví v omezení množení bakterií. K tomu vám mohou pomoci následující tipy:

1) Zvolte vhodný typ a materiál obuvi. Sandály nebo jiná otevřená obuv nedovolí vašim chodidlům zpotit se a přírodní materiály, jako je kůže, jsou zase dobře prodyšné. Celodenním pobytem v uzavřených teniskách ze syntetiky si zaděláváte na následný nepříjemný zážitek při zouvání.  

2) Střídejte boty obden, jedině tak budou mít šanci dostatečně vyschnout. Zvažte také místo, kam je po sundání z nohou ukládáte. Uzavřené botníky bez možnosti cirkulace vzduchu nejsou vhodné.

3) Samozřejmostí by měla být každodenní hygiena chodidel. Kromě klasické sprchy můžete vyzkoušet také vodní lázeň s Epsomskou solí či s jablečným (případně vinným) octem.

4) Pravidelně zastřihávejte nehty na nohou a odstraňujte ztvrdlou kůži. Ta ve spojení s potem vytváří ideální živnou půdu pro bakterie.

5) Po umytí důkladně vysušte celou plochu chodidel včetně prostorů mezi prsty. Zbylá vlhkost by totiž opět mohla napomáhat množení bakterií.

6) Vsaďte na kvalitní bambusové či bavlněné ponožky. Oba tyto materiály mají výbornou savost a odvedou přebytečnou vlhkost pryč z chodidel.

7) Ponožky měňte podle potřeby klidně i několikrát denně. Tak zůstanou vaše nohy v suchu a snížíte riziko zápachu.

 

Kdy je lepší navštívit lékaře

Ačkoliv je zápach nohou většinou spíš estetickou a ne nijak nebezpečnou záležitostí, v některých případech může odkazovat na vážnější zdravotní problém. Návštěva lékaře je na místě, pokud máte praskliny či jiné rány na kůži mezi prsty, nebo jestliže pozorujete zčervenání či otok. To může nasvědčovat plísni či mykóze, které se při neléčení zhoršují. K lékaři se zastavte také při opravdu nadměrném pocení, které může být způsobeno hyperhidrózou, nebo pokud vás problém trápí již delší dobu i po vyzkoušení domácích metod.