Náš příběh 1: (Ne)lehké začátky

Příběh, naší rodinné společnosti, MORAVEC Kvalitní ponožky s.r.o., by se dal přirovnat k "americkému snu" - začali jsme s nápadem a jedním starým mechanickým strojem v garáži a dotáhli to až do současné pozice předního českého výrobce ponožek a ponožkového zboží.

Ale hezky popořádku.

Psal se rok 1995 a Anna Moravcová se rozhodla se svými zkušenostmi z obchodního prostředí prorazit samostatně a otevřela si svůj vlastní Second Hand v rodinném domě v Brumovicích u Opavy. Zákazníci, kteří byli převážně místní, požadovali stále nové a nové zboží, což bylo poměrně náročné a tak se neustále poohlížela po novém zboží a hledala obchodní příležitosti. Shodou okolností navštívil její prodejnu obchodní zástupce společnosti zabývající se výrobou ponožek. Paní Anna neváhala a objednala první várku - k překvapení všech, první várka zmizela neskutečně rychle. A stejně tak i další dodávky ponožek.

Nabídka ponožek však byla značně omezená a závislá na dodavateli. Vznikl tak nápad, proč si ponožky nevyrobit sama? Vždyť, co na tom může být tak těžké?

Anna%20a%20Jaroslav

A další náhoda - její manžel Jaroslav (starší), který v té době sloužil u profesionálního sboru hasičů, našel v novinách inzerát "Prodám pletací stroj na ponožky" - a bylo jasno! Jedeme pro něj! 

Paní Anna se svým synem Vladislavem vyrazili pro pletací stroj. A to bez jakýchkoliv znalostí o tom, jak co funguje. Prodejce pletací stroj prezentoval formou "zde zapojíte stroj na přívod vzduchu a pletete, nic těžkého". Takže super! Naložili svůj první mechanický stroj české výroby, UNIPLET Ange2, na vozík za osobní automobil a vyrazili směr domov.

A kam s ním? No přece do garáže! Garáž naštěstí byla dostatečně velká a stroj i s osobním automobilem se do ní v pohodě vešel. U prvotního spuštění se sešla celá rodina. Přesně dle postupu jsme zapnuli stroj, připravili materiál a spustili. Plní očekávání jsme čekali na první ponožku - ale ouha, ponožka není sešitá v oblasti špice. Co teď? Během dvou dnů jsme sehnali také sešívací stroj, který uzavírá oblast špice ponožky. Takže první malé vítězství - máme hotovou ponožku! Ovšem ponožky ze stroje byly pokrčené a neforemné - paní Anna tedy ponožky žehlila klasickou žehličkou. Vzhledem k rostoucí produkcí byl tento proces velice časově náročný. Během krátké doby jsme tak sehnali speciální fixační (žehlící) stroj na ponožky - tzv. žehlící kopyta.

Ale né vždy šlo vše úplně lehce. V danou dobu syn Vladislav studoval na Vysoké škole Báňské, fakultu ekonomickou, a druhy syn Jaroslav již pracoval stejně jako jeho otec Jaroslav (starší) u profesionálního sboru hasičů jako velitel. Paní Anna tak musela často sama zvládat provoz svého Second Handu a také výrobu ponožek. Nebylo to vůbec jednoduché, ale nikdo se nevzdal! Jak paní Anna sama uvádí: "V počátcích to nebylo vůbec jednoduché. Pletací stroj měl 130 jehel a pamatuji den, kdy se během půlminuty všechny jehly vylámaly a mě zůstaly jen oči pro plač," nyní již s úsměvem na tváři.

Vladislav

Od prvních okamžiků se strojům věnoval syn Vladislav, který díky svým technickým znalostem stroje opravil, vyladil a paní Anna tak mohla během dne plést ponožky, sešívat a žehlit. Bylo to pro něj velice náročné období, kdy musel skloubit studium na vysoké škole spolu se starostí o pletací stroje. Vše se dařilo - poptávka po kvalitních ponožkách rostla a tak došlo ke koupi dalších pletacích strojů. Se zvyšujícími se nároky na obsluhu pletacích strojů a proces sešívání a žehlení, paní Anna zaměstnala prvního zaměstnance a založila spolu se synem Vladislavem společnost AMO s.r.o.

Spolu s rostoucí výrobou rostla také chuť nabídnout naše kvalitní ponožky také dalším prodejnám. Tohoto úkolu se s plnou vervou ujal syn Vladislav. Ale o tom si povíme v dalším pokračování našeho příběhu.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení