Dobrý den, z důvodu velkého vytížení skladu objednávky odesíláme do 3-4 pracovních dnů. Děkujeme za pochopení

Zajímavosti, které o ponožkách nejspíš nevíte

Ponožky jsou pro nás běžnou součástí každodenního života a pravděpodobně na nich neshledáváme nic moc zajímavého. Ráno si je navlečeme na chodidla, večer hodíme do prádelního koše a tím náš zájem o ně do dalšího nošení končí. Věděli jste však o tomto malém kousku oblečení následující informace?  

 

Ponožky jsou staré, jako lidstvo samo

Historie ponožek sahá s největší pravděpodobností až do pravěku, kdy si lidé omotávali kolem nohou zvířecí kůže a zavazovali je kolem kotníků. První zmínku však máme z 8. století před naším letopočtem, kdy se řecký básník Hésiodos ve svém díle zmiňuje o typu ponožek zvaném piloi, který byl vytvořen ze zvířecích chlupů. První dochované ponožky pochází překvapivě z Egypta okolo let 300-500 našeho letopočtu. Byly pletené z vlny a rozpůlené uprostřed, což napovídá, že byly určené na nošení se sandály. Okolo roku 1000 byly ponožky kvůli své ceně nošeny především bohatými vrstvami lidí, což se změnilo o asi 500 let později s vynálezem pletacího stroje. Velkou revoluci zažily ponožky také ve 30. letech 20. století s vynálezem nylonu, který se nejen začal přidávat k dosud používaným materiálům, jako byla bavlna, vlna či hedvábí, ale taky se z něj začaly vyrábět samostatný druh ponožek a punčoch - nylonky.

ponožky1-min

Ponožky v sandálech?

Ačkoliv se nošení ponožek v sandálech považuje za módní katastrofu a je často terčem posměchu, i v dnešní době existují ponožky, které jsou přesně k tomuto účelu určené. Nesou název tabi a jejich domovinou je již od 15. století Japonsko. Tabi ponožky jsou nošeny spolu se sandály nebo žabkami jak muži, tak ženami, a jsou rovněž nepostradatelnou součástí tradičních japonských oděvů – kimona a wafuku. V dřívějších dobách byla barva tabi ponožek závislá na sociálním statusu. Obyčejný občan mohl nosit pouze modré, kdežto nejvyšší vrstvy si mohly vybrat barvu i vzor libovolně – nejoblíbenějšími barvami pro ně však byla fialová a zlatá. Dnes si může každý nosit barvu, jakou si zamane, nejčastější je ale bílá

 

Vysoké nároky královny Alžběty I. na ponožky zpomalily nástup průmyslové revoluce

Anglická královna Alžběta I. byla známá pro svou zálibu v ponožkách vysoké kvality. Ty se v tehdejší době vyráběly ručně a byly proto drahé. V roce 1589 muž jménem William Lee představil královně svůj nový vynález – automatický pletací stroj a usiloval o patent. Vlněné ponožky upletené strojem však královnu neoslnily a označila je za beztvaré a hrubé. Lee upravil svůj stroj tak, aby vyráběl ponožky lepší kvality, ale byl znovu odmítnut, částečně také z obavy královny, že lidé živící se výrobou ponožek přijdou o práci. Po tomto druhém odmítnutí odjel Lee i se svým vynálezem do Francie, kde jej finančně podpořil král Jindřich IV. a mohl tak otevřít výrobnu na ponožky ve městě Rouen. Po Leeho smrti se jeho vynálezu ujal bratr James, který se vrátil zpět do Anglie a i přes nevoli pletařů zde budoval průmyslovou pletařskou výrobu, což byl velký krok vstříc mechanizaci textilního průmyslu. Škoda, že královna neměla šanci vyzkoušet ponožky od nás – jistě by byla nadmíru spokojena. 

ponožky2-min

Kvalitní ponožky vás mohou uchránit před trapnými okamžiky

Chodidla se potí ze všech částí našeho těla nejvíce. Není divu, když se na nich vyskytuje kolem 250 tisíc potních žlázek. Ty jsou schopny za jeden den vyprodukovat až půl litru potu. Správně zvolit obuv a ponožky je tak velmi důležité. Kvalitní ponožky z vhodného materiálu (například z bavlny nebo viskózy, která má výborné absorpční schopnosti) v kombinaci s prodyšnou obuví pohlcují pot a pomáhají předcházet množení bakterií, které způsobují následný typický zápach nohou. Pokud čas od času také trpíte tímto problémem, můžete vyzkoušet naše bambusky, které zabraňují množení bakterií a jsou vhodné pro lidi náchylné k mykózám, ale i pro lidi trpící citlivou pokožkou, alergiky a děti.